Haber Detayı
15 Nisan 2022 - Cuma 03:23 Bu haber 147 kez okundu
 
KARŞIYAKA KIZILAY’IN BEREKETLİ SOFRALARI
Her imdat çağrısına koşan yardım kuruluşu Türk Kızılay derneğinin tarihçesine kısa bir bakışla ne kadar köklü bir kuruluş olduğunu görürüz.
Gündem Haberi


Rana Ceylan: Yayın Koordinatörü

Her imdat çağrısına koşan yardım kuruluşu Türk Kızılay derneğinin tarihçesine kısa bir bakışla ne kadar köklü bir kuruluş olduğunu görürüz.

Abdullah Bey, Kırımlı Aziz Bey ve Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa'nın girişimleriyle kurulmuştur. 1877'de "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.

Her akşam arşıyaka Kaymakamlık bahçesinde kurulan masalara vatandaşlardan büyük ilgi var Dernek başkanı Kamil Karadeniz bu ilgiden memnuniyetini gizlemiyor, yemek sırası en son onlara geliyor, gönüllü ordusu özellikle yaşlı vatandaşları bir masaya oyurmasını sağlayarak yemek tepsilerini onlara taşımakta yarışıyorlar, ,ftara gelen vatandaşlara, iftar sonrasında sıcak çak ikramıda memnuniyet yaratıryor.

 

Görüldüğü gibi ilk yıllarında savaş meydanlarında, hiçbir ayırım gözetmeksizin yaralananların yardımına koşan cemiyet ilerleyen yıllarda faaliyet alanını çok geniş bir yelpazede genişleterek insanlık için bir umut kaynağı olmuştur, günümüzde Türk Kızılay Cemiyeti adıyla sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil tüm dünyada deprem, yangın, sel ve benzeri felaketlerde insanlığın yardımına koşan, yaraları saran ve aç olanların karnını doturan bir iyilik kurumu haline gelmiştir.

İslami bir çoğrafyada bulunan ülkemizde Ramazan ayının önemi büyüktür; bu ayda meydanlara kurulan dev çadırlarda oruç tutan vatandaşlara iftar yemeği ikramları yapılır, Türk Kızılayı Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz, gönüllülerden oluşan ordusuyla kaymakamlık bahçesinde kurduğu Mutfak çadırıyla her gün yüzlerce vatandaşın iftarını yapmalarını sağlıyor.

KARŞIYAKA KIZILAY’ININ ATOM KARINCALARI İŞBAŞINDA

Karadeniz ve Atomkarıncaları kurulan masalarda 500 kişiye ve çevredeki adilye, belediye  ve diğer kamu görevlilerinin de gelerek yemek almasıyla yaklaşık her akşam 750 vatandaşa yemek dağıtıyor, bu yardımlardan eli boş dönen olmuyor, çeşitli kişi ve kuruluşların bağışlarıyla büyüyen  yemek kazanları sayesinde ihtiyaç sahibiğ vatandaşlar muhteşem lezzetteki yemeklere kavuşuyor…

15 Nisan Perşembe gününün iftar menüsü:

 Tarhana çorbası, Şehriyeli pirinç pilavı, Taze fasulye,  yoğurt, su ve ramazan pidesinden oluşuyor...